Bezpiecznie we
współczesnym świecie

Co robić, kiedy nie wiadomo, co robić?
Po pierwsze – przygotuj się na sytuacje kryzysowe, aby skutecznie chronić siebie oraz swoich bliskich. Zamiast biernie czekać sięgnij po Vademecum bezpiecznej rodziny i wybierz działanie. Poznaj rekomendowane przez ekspertów sposoby postępowania i rób  to, co należy!

ZAMAWIAM KSIĄŻKĘ

Agresja czai się w każdym domu

O cyberprzemocy powstało już wiele publikacji. Wciąż nie wyczerpują one jednak wiedzy dotyczącej tego zjawiska, a obserwując postęp technologiczny, rozwój platform społecznościowych i aplikacji a także wciąż zwiększający się zasięg ingerencji w decyzje i zachowania internautów – śmiało można stwierdzić, że działania profilaktyczne i zapobiegające skutkom cyberprzemocy zawsze będą musiały szybko biec próbując nadążyć za formami przemocy i jej zasięgiem w wirtualnej przestrzeni.

Czym jest cyberprzemoc?

Ogólnie rzecz ujmując: cyberprzemoc to rodzaj agresji z użyciem urządzeń elektronicznych, np. telefonu, komputerów itp. Nośniki te stają się platformą do zamieszczania aktów przemocy, zastraszania, czy ośmieszania ludzi, ich cech fizycznych, postaw czy przekonań.

Skąd ta agresja?

Jakkolwiek wciąż jeszcze brakuje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jedną z poważniejszych przyczyn zjawiska jest anonimowość, jaką zapewnia internet i pozornie większa szansa na bezkarność.
Pozostając w cieniu monitora łatwiej jest wyrażać kontrowersyjne poglądy, prowokować kłótnie w dyskusjach, a wreszcie – stosować obelgi i obrażać personalnie zarówno nieznane osoby, jak i znajomych, czy nawet bliskich. Co ciekawe: agresywne treści wypowiadane w internecie nie zawsze są zgodne z poglądami wypowiadających. Ba! Agresorzy często w rzeczywistości nie zachowaliby się w ten sam sposób, niejednokrotnie szczerze wstydząc się tego, co piszą i inicjują w wirtualnej rzeczywistości. Kierujące nimi emocje i ich geneza to kwestie indywidualne i wymagające oddzielnego, obszernego opracowania.

Kto może stać się ofiarą cyberprzemocy?

Każdy z nas. Bez względu na pochodzenie, przekonania, charakter, sposób bycia czy ogólne podejście do otoczenia, każdy z nas może paść ofiarą agresji słownej, bądź działań godzących w nasze dobre imię, ale także naruszających bezpieczeństwo społeczne i finansowe! Miejscami atakowania są nie tylko fora internetowe, czy platformy społecznościowe, ale także konta bankowe i nasze poczty e-mail.

Co zrobić, żeby nie stać się ofiarą cyberprzemocy?

Przede wszystkim chrońmy naszą prywatność w sieci. Dbajmy o to, żeby nie udostępniać naszych danych osobowych osobom trzecim nie tylko wprowadzając hasła dostępu, ale także nie pokazując ich i zabezpieczając nośniki przed dostępem niepożądanych osób.

Nie otwierajmy podejrzanych maili, nie klikajmy w linki co do których mamy jakąkolwiek wątpliwość. Historia pokazuje, że w cyberprzestrzeni nawet „pewne źródła” nie są pewne, a nadawcy nie muszą być tymi, na których wskazują adresy.

Nie wdawajmy się w internetowe kłótnie, tzw flame war i unikajmy miejsc, w których obecna jest agresja i przemoc.

Przede wszystkim jednak: chrońmy najbardziej narażone na agresję i cybeprzemoc osoby – nasze dzieci. W jaki sposób? Zadbajmy o właściwe dla wieku ograniczenia dostępu do zasobów internetu. Monitorujmy strony, które odwiedza dziecko. Rozmawiajmy z naszymi dziećmi i uświadamiajmy je o zagrożeniach, które czyhają na nie w wirtualnej przestrzeni. Badania pokazują bowiem, że tak naprawdę często nie wiemy, ile czasu faktycznie nasze dzieci spędzają w internecie. Nie doszacowujemy dokładnego czasu korzystania z zasobów sieci. Nie znamy źródeł i języka używanego w sieci, przez co dużo trudniej jest nam wyczuć moment zagrożenia i podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze.

Wiedza na temat wirtualnych zagrożeń, ich źródeł a także miejsc, w których należy szukać pomocy jest szalenie ważna. Znajdziecie ją w Vademecum bezpiecznej rodziny.

Tu znajdziesz pomoc:

Dorośli (rodzice, nauczyciele, pedagodzy itp.)

pod numerem telefonu 800 100100, flame war
lub na stronie internetowej: www.800100100.pl

Dzieci i młodzież

pod numerem telefonu 800121212 (telefon  zaufania  rzecznika  praw  dziecka  dla  dzieci  i młodzieży),
pod numerem telefonu 116 111 (telefon zaufania)
lub na stronie internetowej www.116111.pl

Nielegalne  treści  w  internecie można także  zgłaszać  do Zespołu  Ekspertów  Naukowej  Akademickiej  Sieci  Komputerowej, wysyłając wiadomość na adres: dyzurnet@dyzurnet.pl

Pamiętaj

Co trzeci uczeń w szkole pada ofiarą przemocy w internecie. Cyberagresja skoncentrowana jest w miejscu, w którym nasze dzieci przebywają każdego dnia, a kontrola rodzicielska nie zawsze sięga. Ponadto akty wirtualnej przemocy są utrwalane i rozpowszechniane, przez co ofiary mogą odczuwać jej skutki bardzo długo, a sama agresja szybko może przedrzeć się do rzeczywistości.