Bezpiecznie we
współczesnym świecie

Co robić, kiedy nie wiadomo, co robić?
Po pierwsze – przygotuj się na sytuacje kryzysowe, aby skutecznie chronić siebie oraz swoich bliskich. Zamiast biernie czekać sięgnij po Vademecum bezpiecznej rodziny i wybierz działanie. Poznaj rekomendowane przez ekspertów sposoby postępowania i rób  to, co należy!

ZAMAWIAM KSIĄŻKĘ

Prace polowe i w ogrodach – niewybuchy

Intensywne prace polowe, pielenie ogródków, przesadzanie roślin i aranżacje działek  w wiosennych i letnich miesiącach mają swój najlepszy czas. Niezależnie od tego, czy czynności te są ciężką, codzienną pracą, czy chwilą relaksu, należy pamiętać, że wiążą się one także z różnymi zagrożeniami, a są nimi nie tylko urazy, czy wypadki, do jakich może dojść w trakcie korzystania z maszyn lub urządzeń do prac przygruntowych.
Chociaż od zakończenia działań wojennych w naszym kraju minęło ponad 7 dekad, istotne zagrożenie stanowią pozostałości powojenne w postaci niewybuchów amunicji bojowej, które wciąż jeszcze, każdego roku zbierają krwawe żniwo. Niestety bardzo często ofiarami tych wypadków są nieświadome zagrożenia dzieci i młodzież, których niewiedza na temat wyglądu amunicji, a także nieposkromiona ciekawość i chęć odkrywania nowych rzeczy sprawia, że nie informując nikogo o znalezisku sami starając się rozbroić pocisk, albo porzucają go na pastwę wątpliwego losu kolejnych odkrywców. Należy pamiętać, że to nie tylko nieodpowiedzialne i niebezpieczne działanie. Istnieje także prawna i moralna odpowiedzialność za czynności, których nie wykonaliśmy w celu zminimalizowania powstałego zagrożenia.

Zastanówmy się, co jest najistotniejsze w kwestii niewybuchów? Przede wszystkim wiedza! I nie chodzi tu o specjalistyczną wiedzę w zakresie budowy amunicji, ale przynajmniej o rozeznanie wizualne. Okazuje się, że już sama znajomość podstawowych kształtów przedmiotów, jakie pozostawiła po sobie wojna może uratować nam i naszym najbliższym zdrowie i życie. W Vademecum Bezpiecznej Rodziny znajdziecie przykłady i opisy różnego rodzaju amunicji, która może znaleźć się w naszym przydomowym gruncie. Dowiecie się także, kogo powiadomić w przypadku znalezienia niewybuchu, oraz w jaki sposób zabezpieczyć znalezisko przed najbliższymi, w tym dziećmi.

Pamiętaj

Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, przetaczać, uderzać, demontować, wrzucać do ognia ani do miejsc takich jak stawy, głębokie rowy itp. znalezionych niewybuchów, niewypałów amunicji bojowej ani innych niebezpiecznych lub wybuchowych przedmiotów i materiałów. Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej są w rzeczywistości całkowicie odporne na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swoje właściwości wybuchowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *