Bezpiecznie we
współczesnym świecie

Co robić, kiedy nie wiadomo, co robić?
Po pierwsze – przygotuj się na sytuacje kryzysowe, aby skutecznie chronić siebie oraz swoich bliskich. Zamiast biernie czekać sięgnij po Vademecum bezpiecznej rodziny i wybierz działanie. Poznaj rekomendowane przez ekspertów sposoby postępowania i rób  to, co należy!

ZAMAWIAM KSIĄŻKĘ

Uwaga! Oszust!

Wyłudzanie i oszustwa to przykry, ale obecny od zarania dziejów i wciąż aktualny temat. Metody, sposoby i zakres działania przestępców ewoluował i zmieniał się na przestrzeni lat, dostosowując do bieżącej sytuacji, wiedzy i potrzeb społecznych. Ofiarami oszustw padają ludzie bez względu na wiek, wykształcenie a co więcej… bez względu na świadomość potencjalnego zagrożenia.

Oszuści niezwykle umiejętnie wykorzystują mechanizmy zachowań społecznych towarzyszące ludziom w codziennych sytuacjach. Zagrożenie bezpieczeństwa, wypadki rodzinne, kłopoty finansowe, choroba najbliższych, słowem – okoliczności, które mają gigantyczny wpływ na ludzkie emocje, a w konsekwencji na zachowania i podejmowane decyzje są idealną okazją do tego, by stać się ofiarą oszustwa. Obciążenie emocjonalne powoduje podejmowanie subiektywnych decyzji, pozbawionych logiki oraz właściwej interpretacji okoliczności, a co za tym idzie – właściwego na nie reagowania.

Na tym właśnie podłożu wyrosły popularne już metody, chociażby na wnuczka, które wykorzystują troskę o najbliższych. Jednak nie tylko członkowie rodziny to dla oszustów podatny na nasze emocje grunt. Także zawody zaufania publicznego potrafią uśpić naszą czujność. Potencjalne ofiary oszustów otrzymują wiadomości telefoniczne od rzekomych funkcjonariuszy policji, czy straży miejskiej sugerujące konieczność przekazania do depozytu wartościowych przedmiotów, czy określonych sum pieniędzy. Brak podporządkowania się wskazówkom skutkować ma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jakkolwiek absurdalne dla czytelnika wydają się te sytuacje – w okolicznościach stresu i zwiększonej podatności na sugestie ludzie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom złodziei, niejednokrotnie tracąc przez to oszczędności całego życia.

Na szczęście rosnąca świadomość zagrożeń oraz stały dostęp do wielu kanałów komunikacji pozwalają na podjęcie walki z oszustwami. Najważniejsza jest profilaktyka, dlatego powstaje wiele programów, których celem jest uświadamianie społeczeństwa o stale ewoluujących zagrożeniach oraz natychmiastowe informowanie o pojawiających się incydentach. Na ile przedsięwzięcia te są skuteczne? Statystyki pokazują, że mimo rosnącej świadomości przypadki rabunków i oszustw wciąż są bardzo częste. To dlatego w Vademecum Bezpiecznej Rodziny znajdziecie mnóstwo informacji dotyczących metod działania oszustów, sposoby w jaki sposób się chronić i co zrobić, kiedy padniemy ich ofiarą. Zapraszamy do lektury.

Pamiętaj

Aby nie stracić oszczędności ani innych wartościowych rzeczy, nie należy ufać wszystkim ludziom. Miej się na baczności, kiedy ktoś bezinteresownie przez dłuższy okres czasu stara ci się bezinteresownie pomagać. Nie obdarzaj tej osoby pełnym zaufaniem, zachowaj dystans. Stare powiedzenie mówi ufaj, ale sprawdzaj – ma tu ono pełne zastosowanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *