Bezpiecznie we
współczesnym świecie

Co robić, kiedy nie wiadomo, co robić?
Po pierwsze – przygotuj się na sytuacje kryzysowe, aby skutecznie chronić siebie oraz swoich bliskich. Zamiast biernie czekać sięgnij po Vademecum bezpiecznej rodziny i wybierz działanie. Poznaj rekomendowane przez ekspertów sposoby postępowania i rób  to, co należy!

ZAMAWIAM KSIĄŻKĘ

Wiedza kluczem do bezpieczeństwa? – Recenzja „Vademecum bezpiecznej rodziny”

Kiedy usłyszałam o tej książce, poczułam się mile zaskoczona. Nigdy wcześniej nie spotkałam się ze zbiorem informacji o bezpieczeństwie dla rodziny. Po zobaczeniu spisu treści i przeczytaniu pierwszych stron nie poczułam się zawiedziona.

Jest to moja pierwsza książka z serii zachowania bezpieczeństwa w domu, poza nim oraz sposobów reakcji na zagrożenia społeczne. Autorzy zawarli najpotrzebniejsze informacje dla każdego człowieka, który chce uchronić się przed niebezpieczeństwem, a nawet wiedzieć, co robić w trakcie danego zagrożenia i jak zachować się po nim.

Szczepan Dąbek, jeden z twórców, jest specjalistą do spraw zagrożeń militarnych. Wiele lat zajmuje się ów tematyką. Dla mnie ważne jest, aby autor miał doświadczenie w dziedzinie, o której zamierza pisać.

Wydawnictwo trudni się publikowaniem materiałów związanych z zagrożeniem niemilitarnym, mają za sobą lata praktyki i doświadczenia w pracy m.in. w wojsku i policji. To, że to vademecum nie jest stworzone przez osoby trzecie a doświadczonych ludzi, przemawia do mnie, aby zagłębić się w treść utworu i zaufać temu, o czym piszą.

Vademecum zawiera cenne informacje związane z planem działania oraz ochroną mienia i nas samych. Treści, między innymi dotyczące zagrożenia radiacyjnego, przypominają mi o zajęciach w szkole z edukacji dla bezpieczeństwa. Nie da się zaprzeczyć, że w podstawie programowej problematyka obrony cywilnej czy katastrof naturalnych się znalazły, jednak w wielu przypadkach nauczyciele skupiali się na szkoleniu z pierwszej pomocy, a prewencja była wyłącznie treścią testów, aby zaliczyć przedmiot.

Nawiązuję do tego tematu, ponieważ mimo prób wyedukowania społeczeństwa ze sposobów reakcji na zagrożenia, mało kto pamięta te treści. Również w trakcie sytuacji stresowej, są osoby, które zapomną informacji, jakich się dotąd uczyli.

Mając tę książkę w domu, szybko można odnaleźć rozdział, który nas interesuje. Podrozdziały są pogrubione i większa część tekstu jest wypunktowana, dzięki temu łatwiej będzie nam zrozumieć treść.

Zagadnienia opisane są czytelnie i klarownie. Autorzy nie oszczędzali na zawartej wiedzy. Wspomnieli o ważnej profilaktyce, czyli jak uchronić się przed danym zagrożeniem i jak przygotować na taką ewentualność. Nadmieniają plan działania podczas danego zagrożenia (np. podczas burzy), mając na uwadze obecność w domu, a także poza nim. Podawane są numery alarmowe, o których powinniśmy pamiętać. A na koniec dzielą się zalecanym zachowaniem po danym zdarzeniu (np. włamaniu do domu).

Prócz wiedzy, to, co uważam również za istotne w takiej książce są zdjęcia oraz użycie kolorów. Mówiąc o zdjęciach, mam na myśli przedstawienie znaków oraz potrzebnych przedmiotów. Nie tylko przyda się to dla dorosłych, ale również do nauki dzieci. Kolory ułatwiają zapamiętywanie i zwrócenie uwagi na najistotniejsze aspekty. Miejscami użyto zbyt dużego nagromadzenia różnorodnych barw, aczkolwiek autorzy starają się trzymać jednego schematu (szary do definicji, żółty do „wiedz, że…”, czerwony do „pamiętaj!”).

Powracając myślami do wcześniejszych lat — wiele osób kojarzy pojęcie „zima stulecia”, która była w Polsce, między innymi, na przełomie lat 1978-1979. Do tego dorzucę wybuch w Czarnobylu elektrowni jądrowej w 1986 roku oraz atak terrorystyczny na World Trade Centre w 2001. Zastanawiam się, czy ludzie, którzy doznali tych niebezpieczeństw, wiedzieli, w jaki sposób powinni reagować? W mojej opinii powinien pojawić się powszechny dostęp praktycznej wiedzy w kryzysowych sytuacjach na skalę społeczną.

Powróćmy jednak do obecnych czasów. Patrząc okiem psychologa, wśród środowisk szkolnych, rodzin czy w miejscu pracy, jest równie wiele niebezpieczeństw, o których powinno się wiedzieć. Globalnym problemem jest stosowanie przemocy we wcześniej wspomnianych miejscach. Do tego dochodzi nadużywanie środków psychoaktywnych, o których raczej mało się mówi a tym bardziej nieporuszana jest kwestia pierwszej pomocy osobie, która nadużyła danego środka.

Książka na szczęście porusza kwestie nie tylko na powyższe tematy, ale również na wiele innych, które są aktualnymi problemami rozwijającego się świata.

Vademecum bezpiecznej rodziny, uważam, powinien mieć każdy w swojej domowej biblioteczce. Sprawdzona wiedza jest lepsza niż poszukiwanie informacji w nieprzewidywalnym internecie. Zawsze można zapoznać się z treścią vademecum, czy to na odświeżenie wiedzy, czy na zapoznanie się z zalecanym postępowaniem podczas wybranego zagrożenia. Ta książka przeznaczona jest dla dorosłych czytelników oraz młodzieży. Młodsi czytelnicy, bez pomocy opiekunów, mogą mieć trudności ze zrozumieniem treści zawartej w vademecum.

Recenzję napisała Pani Magdalena Borkowska.

Tagi:

Pamiętaj

Dzisiejszy świat przynosi coraz to poważniejsze wyzwania. Aby nadążyć za ciągłymi zmianami i problemami, należy stawiać na rozwój, na wielu płaszczyznach. Bezpieczeństwo jest jedną z nich. Zapoznaj się z recenzją książki „Vademecum bezpiecznej rodziny”, którą napisała nasza czytelniczka i zdecyduj czy warto znać zasady radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia.